Ножиці
Виконання перев'язки або операції не обходиться без широкого переліку хірургічних інструментів. При цьому деякі вироби мають універсальний характер, тому що їх застосування обов'язково в кожному окремому випадку. До таких належать хірургічні ножиці.
Ножиці використовуються при:
- прорізання;
- розсічення судин, хрящів, тканин, шовного матеріалу, порожнистих органів;
- висічення та ін.
Хірургічні ножиці складаються з:
- замок;
- лез;
- ріжучих кромок;
- рукоятки;
- кілець.
Головна відмінність мікрохірургічного інструменту — відсутність кілець для економії місця, але наявність поворотного механізму.
Основні типи
Залежно від конструкції робочого механізму розрізняють такі основні типи хірургічних ножиць:
- шарнірні;
- мікрохірургічні.
Якщо леза шарнірних моделей рухаються паралельно один до одного і з'єднані гвинтом, то в основі гільйотинних — ріжуча площина, яка закріплена перпендикулярно до площини ручок. Для них характерна ребриста поверхня ручок і подовжений проріз у них для пальців. Завдяки такій будові гільйотинні моделі можна використовувати при операціях на кістках та хрящах.
- з тупими, гострими та змішаними кінцями;
- гудзичні;
- з дуговим та реберним вигином;
- з різко- та плавнодуговим вигином;
- з S-подібним вигином;
- з різними формами кромки лез — у вигляді пологої або різко вигнутої дуги;
- з комбінованою кромкою;
- з збігом площини лез та рукоятки;
- з лезами, перпендикулярними до площини рукояток.
Залежно від призначення, медичний інструмент може виготовлятися з різних матеріалів — наприклад, з армованої або вуглецевої сталі, титану.
Область застосування
Інструмент використовується в будь-якій хірургічній галузі. Йдеться про нейрохірургію, кардіохірургію, проктологію, серцево-судинну хірургію, колопроктологію, офтальмологію, травматологію тощо.
- розсікати та сікати тканини;
- коригувати краї розрізу під час проведення косметичних операцій;
- препарувати та розшаровувати тканини;
- роз'єднувати їх шляхом розведення лез;
- розсікати відтягнуті або зафіксовані пінцетами або гачками;
- розкривати стінки порожнин усередині рани та ін.
Для маніпуляцій у глибоких ранах використовуються вигнуті по площині моделі для роботи з тканинами в неглибоких ранах — прямі, а для розтину в глибоких ранах стінки порожнистих органів — вигнуті по ребру екземпляри.
Призначення ножиць визначається також особливостями кінців лез. Універсальними вважаються гостро-тупокінцеві моделі. Якщо проводяться косметичні операції, то застосовуються гострі екземпляри. Щоб ефективно працювати з твердими тканинами, наприклад ребрами, слід купити хірургічні ножиці гільйотинного типу.